Jeste li znali da je Temišvar bio prvi grad s električnom uličnom rasvjetom u Europi? Također je bio i prvi grad s uličnom rasvjetom u Austro-Ugarskoj.

Vodim vas u Rumunjsku, u grad Temišvar koji sam posjetio u siječnju tijekom svog blagdanskog posjeta obitelji i rodbini u Vojvodini. Smješten 50ak kilometara od Srbije, bila je idealna prilika za brzi jednodnevni izlet. Krenuo sam iz Novog Sada te mi je za 150 km trebalo oko 2 i pol sata. Ako krećete iz Beograda čeka vas put jednake udaljenosti. Imali smo sreće jer na granici nije bilo nikoga.

Kada smo stigli u Temišvar, prvo smo se sparkirali. Na mapi sam vam označio parkirna mjesta. Za plaćanje parkinga skinite aplikaciju TPARK.

Obilazak grada možete početi od Rumunjske Saborne crkve. Crkva ima 11 tornjeva, od kojih najviši, onaj centralni, ima 96 m. Iza crkve nalazi se i predivan park u kojem se možete prošetati. S obzirom na to da je tijekom posjeta bila zima i snijeg, mi se u parku nismo zadržavali, već smo predivnom šetnicom nastavili obilazak. Grad je poznat po 3 trga te ćete svaki i obići ako nastavite ravno po šetnici od crkve. Prvi trg na vašoj ruti obilaska bit će Trg Pobjede, koji je do 1990. godine nosio naziv Trg Opera. Ovaj trg je ujedno i centralni trg grada. Ovdje se nalazi i kopija Kapitolske vučice, simbola antičkog Rima, etrurska brončana skulptura vučice iz 5. st. pr. Kr. koja doji blizance Romula i Rema. Skulpturu je 1926. darovala rimska općina kao simbol latiniteta koji ujedinjuje rumunjski i talijanski narod.

Drugi trg je Trg Slobode, ujedno i drugi najstariji trg nekadašnje tvrđave u Temišvaru. Na trgu se nalaze neke od najstarijih zgrada u Temišvaru: Zapovjedništvo garnizona, bivša Ratna kancelarija, Stara gradska vijećnica i Vojni kasino.

Treći trg je Trg Unije, poznat i kao Trg Kupole te je najstariji trg u gradu. Ime je dobio u čast rumunjskih trupa koje su ušle u Temišvar 3. kolovoza 1919. i uspostavile rumunjsku upravu, čime je dovršeno ujedinjenje Banata s Rumunjskom. Ovdje se nalaze građevine koje pripadaju baroknoj arhitekturi: dvije katedrale, barokna palača itd. Ako se stanete na sredinu trga možete napraviti okret od 360 stupnjeva te vidjeti cijeli trg i zgrade koje ga okružuju. Tu se nalazi i kuća Brück, povijesna kuća, izgrađena u secesijskom stilu te podsjeća na tanku krišku torte.

Prošećite se i Botaničkim vrtom, ulaz je besplatan. Ako volite tramvaje, provozajte se koju stanicu. Meni su tramvaji bili preslatki te smo ga čekali čak 15 minuta da ga poslikamo za uspomenu. Vozač je bio baš simpatičan pa nam je čak i mahnuo.

Osim trgova, u gradu imate i nekoliko parkova. Uz botanički te onaj uz crkvu, tu je Gradski park te Park Rozelor. U gradu imate i shopping centar te ako želite možete obaviti i shopping. U gradu imate i Starbucks, ali i ‘lokalniju’ varijantu. Tzv. Tucano coffee, koji potječe iz Moldavije.

Gdje jesti?

U centru imate puno restorana. Mi smo se odlučili za restoran The Scotland Yard. Pojeli smo jedan fish&crisps. Cijena je 10 €. Nismo doručkovali, s obzirom na to da je Rumunjska jedan sat unaprijed od nas. Ali nam se odličnim izborom za doručak činio Neatą Omelette Bistro.

Valuta u Rumunjskoj je Rumunjski lej, ali sve možete platiti karticom. Mi nismo niti imali gotovine.

Ako živite u Vojvodini ili Beogradu te okolici, ovo je super destinacija za brzi jednodnevni izlet. Vjerujem da je u proljeće grad još ljepši, a vidio sam da se možete provozati i brodićem.

Pripremio sam vam i mapu na kojoj se nalaze sve spomenute lokacije, od znamenitosti, preko trgova i parkova, do restorana i parkinga.

Uživajte,

Nikola